Ana bilim Dalı Başkanı ne demek ?

Balim

Global Mod
Global Mod
Ana Bilim Dal Baskan ne demek?

Ana bilim dal baskan, akademik bir kurumda calsan bir akademisyenin unvandr. Bu unvan, kurumun ve/veya bilim dalnn liderligini yuruten bir ogretim uyesinin gorevini tanmlar. Akademik kurumlar genellikle, cesitli bilim dallarnn ogretim uyelerinden olusan bir departman yapsna sahiptir. Bu departmanlarn her birinin basnda, o bilim dalnn ogretim uyesi olan bir Ana Bilim Dal Baskan bulunur.

Ana Bilim Dal Baskannn Gorevleri

Ana Bilim Dal Baskannn gorevleri, akademik kurum ve/veya bilim dalnn liderligini yurutmekten olusur. Ana Bilim Dal Baskan, ogretim uyelerinin akademik kurum ve/veya bilim dalyla ilgili gorevlerini yerine getirmelerini saglar. Baskan, akademik calsmalarn surdurulmesi icin gerekli olan kaynaklarn saglanmasn saglayarak ogretim uyelerinin verimliligi hakknda sorumludur. Baskan, kurum ve/veya bilim dalnn ogretim uyelerinin gelisimini desteklemek icin kariyer gelisim programlarnn olusturulmas, ogrencilerin egitim ve arastrma ihtiyaclarnn karslanmas gibi konularda da sorumludur. Baskan, ayrca, kurum ve/veya bilim dalnn ogretim uyelerinin calsmalarnn tannmas ve kamuya ack olmas icin calsmalar yapar.

Ana Bilim Dal Baskannn Nitelikleri

Ana Bilim Dal Baskannn basarl olabilmesi icin cesitli niteliklere sahip olmas gerekir. Oncelikle, ana bilim dal baskannn iyi bir liderlik niteligine sahip olmas gerekir. Baskann, ogretim uyelerinin calsmalarnn uygulanmasn hzlandrmak, ogretim uyelerinin calsmalarn kolaylastrmak ve yonetmek icin gerekli olan liderlik yeteneklerine sahip olmas gerekir. Ayrca, ana bilim dal baskannn, ogretim uyelerinin calsmalarnn ds kaynaklarla desteklenmesini saglamak icin gerekli olan ikna etme yetenegine sahip olmas gerekir.